Noví obyvatelia v našej škôlke v Digital Parku

 
 

Noví obyvatelia v našej škôlke v Digital Parku

Do našej škôlky  zavítali noví obyvatelia. Sú to dve vodné koytnačky, ktoré detičkám spríjemňujú pobyt v škôlke. Korytnačky sa stali maskotom našej škôlky v Digital parku III. Korytnačky hrajú rolu v rôznych mytologických príbehoch a sú zároveň symbolom sily, vytrvalisti a dlhovekosti.   

Každá aktivita v Citybabycare má vždy hlbší rozmer. Prítomnosť zvieratka je nie len milá, ale zároveň vedieme deti k zodpovednosti a učíme ich starať sa o ne. Každý deň detičky korytnačky kŕmia, kontrolujú lampu a teplotu a ak je potrebné, "asistujú" pri výmene vody.

 

Korytnačka je na Zemi už od čias dinosaurov. Najstaršie nálezy ukazujú, že sa vyvinuli v druhohorách v polovici triasu. Odvtedy sa zmenili len málo.  Je to živočích chránený pancierom, schopný plávať vo vode i chodiť po súši. Korytnačky sa dožívajú  dlhého veku.  

Korytnačka hrala i hrá rolu v rôznych mytológiách. V AFRIKE ako súčasť folklóru, v JAPONSKU ako ochranná záštita moreplavcov, či  vo VIETNAME ako zlatý boh, ktorý príde na pomoc v zlých časoch. U mnohých severoamerických indiánskych kmeňov je korytnačka nositeľkou sveta.                                                                                                                            

Korytnačka sa taktiež stala nositeľkou niekoľkých symbolov. Symbol dlhovekosti vyplýva z toho ako dlho žije, symbol vytrvalosti z toho, že prepláva tisícky kilometrov krížom cez moria a oceány, symbol istoty a bezpečia - pevný pancier ju chráni pred nebezpečenstvom a symbol dlhovekosti z toho ako dlho žije.

Hlavy korytnačiek majú rôzne tvary v závislosti od druhu a väčšina korytnačiek ich môže buď vtiahnuť alebo skryť pod pancier ohnutím krku. Ich oči majú okrúhle zrenice a aj keď suchozemské korytnačky majú dúhovky tmavé, vodné môžu mať dúhovky rôznejších farieb. Oko chránia mihalnice a žmurke. Na hryzenie nepoužívajú zuby, ale čeluste, ktoré sú ostré. Čo sa týka uší, majú iba zvukovod bez ušníc.

Ich nohy smerujú do strán a niektoré druhy ich vedia aj vtiahnuť. Pohybujú sa pomaly a nemotorne. To však neplatí o vodných korytnačkách, ktoré sa veľmi rýchlo prispôsobili životu vo vode a sú výborní plavci.

Pohlavie najlepšie rozoznáme podľa chvosta, ktorý je u samcov dlhší a má ostrejší koniec. Vodné korytnačky majú dlhšie chvosty ako suchozemské.

Na dýchanie korytnačky používajú pľúca. Dýchajú pomocou pohybu krku, nôh a úst. Sladkovodné korytnačky dokonca dokážu aj hybernovať pod vodnou hladinou. Keďže sú studenokrvné živočíchy, nedokážu si samé vytvárať teplo a teplo potrebné pre život prijímajú z okolia.