Veľká noc

 
 

Veľká noc

Marec a s ním aj Veľká Noc u nás v škôlke

Čo Vám ako prvé napadne pri pojme "Veľká noc"? Niekomu voda, inému koláče a údené mäsko, korbáče, veľkonočné vajíčka, kresťanské tradície...je toho veľmi veľa, čo sa nám spája s týmito sviatkami. Minulý týždeň sme sa v našej škôlke venovali tradíciám.

Najprv sme sa s detičkami veľa rozprávali. Vysvetľovali sme si, čo sú to tradície, že sa líšia nie len v rôznych krajinách, ale aj na Slovensku máme rozdielne zvyky. Najprv sme sa naučili krásnu pesničku, ktorú sme si spolu zaspievali . Detičky v menšej triede maľovali do papierových vajíčok kuriatka. Naši "seniori" dostali každý 3 vajíčka z polystyrénu, ktoré sme im napichli na špajdľu a detičky ich pomaľovali veselými farbami podľa vlastného výberu. Keď farba uschla, ozdobili vajíčka rôznymi konfetami. Tým sa však kreatívna časť venovaná Veľkej noci ani z ďaleka neskončila. Pani učiteľky opäť pripravili krásny zaujímavý program a detičkám prichystali varešku, ušká z kartónu, farebné rúčky a prekrásne ručne šité mini šaty. A tak si každé z detičiek zostavilo vlastného Veľkonočného zajka. Pani učiteľky pomohli namaľovať veselé tváričky a zajkovia boli "na svete"... a spolu s nimi nefalšovaná detská radosť a aj hrdosť zároveň, nad krásnymi výtvormi.

Neviem, ako Vám, ale mne sa Veľká noc neopakovateľne spája s prechádzkami popri rieke, zberaním bahniatok Pri tradičných sviatkoch predsa nesmú chýbať korbáče. Preto k nám zavítali "Babi a Dede", starí rodičia jedného z našich detičiek a ukázali, ako sa také pravé korbáče pletú. Všetci naši drobci boli veľmi zvedaví a nadšene pomáhali. Každý z malých pomocníkov za odmenu dostal svoj vlastný korbáč a tie sme si aj ozdobili veselými stužkami.

Nakoniec, keďže máme medzinárodný kolektív, sme aj hľadali zajkom ukryté čokoládové vajíčka.

Marec bol aj napriek pochmúrnemu počasiu veselý a plný zaujímavostí. Naučili sme sa farebné spektrum, objavovali rôzne možnosti pri miešaní farieb. Uctili sme si aj mesiac knihy, veľa čítali, naučili sme sa, ako sa nazýva osoba, ktorá píše knižky, kde sa dajú knihy požičať, kde sa môžu kúpiť a že ku knihám sa správame s úctou, netrháme ich, nepopíšeme do nich, ale si ich pekne pozeráme a čítame. A vyrobili sme aj krásne záložky do kníh :-)

21. marec je prvý jarný deň, a tak sme vymenili sme zimnú výzdobu v škôlke na jarnú.

Jednou zo zaujímavých tém boli aj vtáčiky, a tak naše šikovné detičky niektoré z nich v rámci výtvarnej výchovy aj vyrobili. Posúdte sami, nie sú krásne? :-)

Nasledujúci mesiac vítame v škôlke nových malých kamarátov, chystáme sa na zaujímavý výlet a samozrejme budeme aj kreatívne aj tvoriť. Tešíme sa, čo nám spolu s krásnym slniečkovým počasím ďalší mesiac prinesie.